Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Najczęściej zadawane pytania:

1. Czy na badanie radiologiczne konieczne jest skierowanie ?


Zgodnie z polskimi przepisami na każde badanie z zastosowaniem promieniowania konieczne jest skierowanie lekarskie bez względu czy jest ono odpłatne czy wykonywane w ramach NFZ.2. Czy badanie rtg jest szkodliwe ?


Zgodnie ze stanowiskiem organizacji zajmujących się tematyką szkodliwości promieniowania jonizującego, każde badanie radiologiczne musi być wykonywane jeśli jest absolutnie niezbędne, chociaż klasyczne zdjęcie RTG naraża pacjenta na minimalną dawkę promieniowania, to należy pamiętać, że z ogólnie przyjętym standardem, również ta minimalna dawka może być aplikowana tylko w razie konieczności to znaczy gdy inne metody diagnostyczne nie dadzą odpowiedzi co do stanu zdrowia pacjenta.3. Czemu należy zgłosić podejrzenie ciąży technikowi wykonującemu badanie ?


Szczególnie wrażliwy na promieniowanie jest płód, w związku z tym każda Pacjentka która uważa, że istnieje jakakolwiek szansa na to, że jest w ciąży, powinna przed przystąpeniem do badania rozwikłać te wątpliwości wykonując test ciążowy a najlepiej badanie krwi, które da pewność, czy kobieta jest w ciąży.4. Co jeśli jestem w ciąży ?


Badania radiologiczne z zastosowaniem promieniowania jonizującego (czyli zdjęcia RTG, badania tomografii komputerowej, badania izotopowe itd.) u kobiet ciężarnych są wykonywane niezwykle rzadko, tylko wtedy, gdy istnieje bezpośrednie zagrożene życia lub zdrowia matki, w takiej sytuacji najczęściej szuka się innych metod diagnostycznych, tak aby uniknąć badania z zastosowaniem promieniowania jonizującego.5. Czy badanie rtg jest bolesne ?


Badanie radiologiczne nie przynosi absolutnie żadnych dolegliwości bólowych, jest badanie bezbolesnym tak samo jak badanie USG.6. Po co wykonuje się badanie z kontrastem ?


Badanie radiologiczne z kontrastem pozwala uwidocznić te części ciała, które bez kontrastu są niewidoczne na zdjęciach. Najczęściej wykonuje się badania układu pokarmowego (wtedy kontrast podaje się w postaci rozpuszczonej w wodzie, niezbyt smacznej papki), konrast należy wypić, lub jest podawany drogą wlewu (jak lewatywa) zależnie od tego czy badamy górną, czy dolną część przeowdu pokarmowego. Badanie dróg moczowych (urograficzne) polega na podaniu śordka kontrastowego drogą dożylną, który następne jest wychwytywany przez nerki i wydalany wraz z moczem. Lekarz, lub technik, przedstawią wszystkie możliwe powikłania po dożylnym podaniu środka kontrastowego.7. Czy badania RTG są zdrowe dla mojego dziecka ?


Badanie RTG jak wcześniej wspomniano nie jest zdrowe dla nikogo, i wykonuje się je tylko, jeśli jest konieczne. U dzieci stosujemy tą zasadę jeszcze bardziej ściśle niż u osób dorosłych, z prostego względu - przed dzieckiem jest więcej lat życia niż przed osobą w wieku średnim. Badanie radiologiczne dziecka powinno więc być głęboko przemyślane przez osobę kierującą na tego typu diagnostykę, ale pamiętajmy, Lekarz wie co robi i zna skutki swoich decyzji, więc jeśli otrzymujemy dla swojego dziecka skierowanie na badanie radiologiczne nie martwmy się nie jest to tak groźne, musi po prostu być rozsądnie ordynowane i przeprowadzane!8. Czy mogę być przy badaniu RTG bliskiej osoby ?


Tylko i wyłącznie jeśli osoba ta bezpośrednio wymaga obecności osoby trzeciej. Przy małych, lub bardzo wystraszonych dzieciach, lub osobach starszych, które mają kłopot z utrzymaniem prawidłowej pozycji ciała, w skrajnych przypadkach może przebywać osoba towarzysząca. Zostaje wtedy wyposażona w cały sprzęt ochronny (gumowy fartuch i rękawice), który ma ją chronić przed skutkami promieniowania.9. Czy badanie RTG jest zawsze płatne ?


Jeśli są Państwo kierowani do naszej pracowni z placówki, która podpisała z nami umowę, wtedy badanie jest dla Państwa bezpłatne. Jeśli mają Państwo skierowanie z placówki, która nie posiada z nami umowy, również mogą Państwo wykonać u nas badanie RTG, jednak wtedy będzie ono odpłatne zgodnie z cennikiem. O tym, czy placówka posiada umowę z naszymi pracowniami, mogą się Pańtwo dowiedzieć w rejestracji swojej przychodni, lub od lekarza kierującego na badanie.10. Ile trzeba czekać na badanie ?


W naszych pracowniach z reguły badania są wykonywane z dniem zgłoszenia się Pacjenta na badanie. Oczekiwanie w kolejce zależnie od pory dnia i ilości Pacjentów nie przekracza 15 - 20 minut, często w godzinach popołudniowych, badanie wykonywane jest "od ręki".11. Czy mam jakoś specjalnie przygotować się do badania ?


Zdecydowana większość badań RTG (zdjęć, czyli takich jakie wykonujemy u nas) nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. O wyjątkach poinforuje Państwa lekarz kierujący na badanie, a nawet gdy tego nie zrobi, o odpowiednie przygotowanie poprosi Państwa technik wykonujący badanie.